6 játéktipp, hogy jobban menjen a tanulás

1. Érintsd meg!

A játék bevezetésekor kérjük azt, hogy a gyerekek hunyják le a szemüket és érintsék meg egy-egy testrészüket. Ha ez már jól megy, nehezíthetjük a feladatot: a gyerekeknek valamely mozdulatsort kell eljátszaniuk, pl. kezet mosni, főzni, biciklizni, házat építeni, stb. Cél: bal-jobb irányok automatizálása, a testséma tudatosítása, egyensúlyérzék fejlesztése, önbizalom, figyelemkoncentráció fejlesztése. Mestertipp: még jobban élvezik a gyerkők a játékot, ha a játékvezetést, instrukcióadás feladatát átengedjük egy önként vállalkozónak!

ID-100107102
Tükörgyakorlattal fejlesztjük a gyerekek testsémáját, mozgáskoordinációját

2. Tükröm, tükröm…

A gyerekek párokban szemben állnak egymással. Egyikük a herceg(nő), másikuk a tükör. A herceg(nő) felöltözik, reggeli nyújtó tornagyakorlatokat végez. A tükör utánozza  mozdulatait. Kisebb gyerekekkel mutassuk be mi az eredeti mozdulatsort! Cél: a testséma tudatosítása, egyensúlyérzék fejlesztése, figyelemkoncentráció, egymás megismerése, empátia, gesztusnyelv, mimika, önbizalom fejlesztése.

3. Babzsák

A babzsákot a gyermek különböző testrészein szállítja egy kijelölt útvonalon, pl. a feje tetején vagy fejét előre döntve a tarkóján, kezével a háta mögött tartva. Cél: a testséma tudatosítása, az egyensúlyérzék, ügyesség, figyelemkoncentráció fejlesztése.

4. Okos tornagyakorlatok

Valójában minden tornagyakorlat ,,okos”, hiszen a sport erősíti az önbizalmat, az állóképességet, a problémák feldolgozásának képességét, a pozitív gondolkodást, a kognitív képességeket. Egyes tornagyakorlatok, amelyekben fordított testhelyzetben vagyunk, kiváltképp kedvező hatásúak az agyi kapacitásra: ilyen pl. a gyertyaállás, mint jóga-ászana. A több testrész egyszerre történő koordinált mozgását megkívánó mozgások is kincset érnek a prevencióban és a korrekcióban. Ilyenek a pókjárás, a rákjárás, a búgócsiga.

5. Becsapós sportolás

Eljátszhatunk sportokat is, eszközök nélkül! Labdázhatunk, focizhatunk labda nélkül, lehet tollasozni, teniszezni, rollerezni. Játszhatjuk rejtvény formában is. Egy gyerek eljátszik egy sportot, a többiek kitalálják. Nagyon jó testséma fejlesztő gyakorlat.

6. Tüzes labda

Játsszuk azt, hogy egy tüzes, forró labdánk van, ezt dobáljuk egymás között minél gyorsabban. Nem kell hozzá valódi labda, lehet csak imitálni, eszköz nélkül. Játékvariáns: egy nagyon nehéz labdánk van, amit továbbadunk egymásnak.  Figyelemkoncentrációs és testséma fejlesztő gyakorlat.